Σπουδαίες εμφανίσεις που συνδυάστηκαν με τρία μετάλλια και δύο πανελλήνια ρεκόρ πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές στο 5ο Παγκόσμιο Κύπελλο Άρσης Βαρών που διεξάγεται στη Ντόχα.

Ο Δημήτρης Γεωργούλης ήταν εξαιρετικός στα 73 κιλά και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αρασέ και το αργυρό σε ζετέ και σύνολο. Ο Έλληνας πρωταθλητής σήκωσε 125 κιλά στο αρασέ, 158 κιλά στο ζετέ και 283 κιλά στο σύνολο και χάρισε στη χώρα μας μετάλλια σε μία κορυφαία διοργάνωση.
Αμέσως μετά ρίχτηκε στη μάχη η Κωνσταντίνα Μπεντέλη στα 59 κιλά γυναικών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια σε ακόμη μια διοργάνωση σημείωσε πανελλήνια ρεκόρ. Αρχικά στο αρασέ σήκωσε 91 κιλά και βελτίωσε το δικό της ρεκόρ που είχε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα με 89 κιλά, καταλαμβάνοντας την 5η θέση. Στο ζετέ με 110 κιλά πήρε την 6η θέση, όπως και στο σύνολο με 201 κιλά. Αυτή η επίδοση αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ, καθώς έσπασε το στάνταρ που έχει βάλει η ομοσπονδία που ήταν 197 κιλά.
Ο Γιώργος Μαρκούλας αγωνίστηκε στα 96 κιλά και σήκωσε 145 κιλά στο αρασέ, καταλαμβάνοντας την 11η θέση. Στο ζετέ σήκωσε 185 κιλά και ήρθε 10ος και στο σύνολο με 330 κιλά κατέλαβε την 11η θέση.